Hatay Üretim Tesisi

Yüksek üretim kapasitesi ile hizmet veren Hatay üretim tesisimizde tedarikçilerimiz için yapı malzemeleri ve farklı sektörler için üretim gerçekleştirmekteyiz.

 

GERİ DÖNÜŞÜM BİRİMİ

Geri dönüşüm bölümünde; yüzyıllar boyunca çözülemeyecek durumda olan atık plastiklerin yeniden değerlendirilerek geri kazanımı ile hem doğaya katkıda bulunmakta hem de tekrar kullanılabilir hale getirilerek insanların ihtiyaçları karşılanmaktadır.

 

Ergünbaş bünyesindeki Hatay üretim tesisimizin geri

dönüşüm bölümünde aylık 1000 ton PVC geri dönüşümü yapılabilmektedir.

Geri dönüşümü sağlanan PVC atıklar yine aynı tesis içerisindeki kompozit profil ve levha üretim

bölümünün girdisini oluşturmaktadır.

Geri dönüşüm tesisimizde piyasadan toplanan atıl vaziyetteki PVC hurdalar kendi girdimizi oluştururken, yarı mamul olarak çeşitli sektörlere satılmasını da sağlamaktayız.
Tesisimizin yurtiçinde ve yurtdışında geçerli geri dönüşüm lisansı da mevcuttur.

 

 

 

KOMPOZİT PROFİL VE LEVHA ÜRETİMİ

Geri dönüşüm tesisimizin çıktısı olan PVC, kurutulmuş ve nemi alınmış ağaç talaşı ve özel maddeler ile mikserde birleştirilerek hammadde oluşturulur. Hammadde extruzyon sisteminden geçirilerek kompozit yarı mamül ürünler elde edilir.

Hatay’daki üretim tesisimizde aylık 19 adet extruder hattımız ile aylık 1000 ton kompozit profil üretilmekte olup, %25 ‘i tesisimiz içerisindeki kapı üretim bölümünde üretime dahil edilmektedir. %25’i yarı mamül olarak farklı kapı üreticilerinin girdisini oluşturmakta ve %50 si ise Decker markalı ürünlerimizin üretiminde kullanılmaktadır.

Erdoor markası ile tesisimizde aylık 30.000 adet, yaklaşık 200 ton PVC levha üretimi gerçekleşmektedir. 0.8 mm ile 1.5 mm arasında değişen kalınlıklarda üretilen PVC levhalar birçok sektörün girdisini oluşturmaktadır.

Üretilen yarı mamül ve mamüller

  1. Erdoor markalı ürünlerin bileşenleri
  2. Decker markalı ürünler
  3. PVC levhalar

 

KAPI ÜRETİM BİRİMİ

Kapı üretim birimimizde farklı renk, desen ve iç dolgu

çeşitleri ile kullanıcı ve tedarikçilere geniş bir ürün yelpazesi sunulmaktadır. Mamul girişinden nihai ürüne dönüşünceye kadar olan tüm üretim süreci, tam otomasyonlu tesisimizde tamamlanmaktadır. Özel üretim teknolojileri kullanılarak kompozit kapı üretimleri yapılmaktadır.

Günlük vardiyada 1.000 adet takım kapı üretilmektedir. Üretilen kapılar kompozit olması sebebiyle suya dayanıklılık sağlamaktadır. Bu nedenle Ortadoğu ve Afrika’da yoğun olarak tercih edilmektedir. Erdoor markalı ürünlerimizin satışının %80’ini bu ülkelere yaptığımız ihracat oluşturmaktadır. Erdoor markamız 2021 yılı verilerine göre Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) bünyesinde orman ürünleri

sektöründe en çok ihracat yapan 34. firmadır. Erdoor,

Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde kapı sektöründe tanınmış bir markadır.

 

KERESTE BİRİMİ

Orman İşletme Müdürlüklerinden ihale yoluyla satın alınan

1. 2. ve 3. Sınıf keresteler işletmemizde bulunan kereste kurutma fırınında % 8-10 rutubete kadar kurutulduktan sonra seren üretimine başlamak için hazır hale gelmektedir. Aylık üretim kapasitesi 60.000 boy ahşap serendir. Fırında kurutulan keresteler çok

lu dilimleme makinesinde kesilir, budakları çıkarılır, fingerjoint makinesinde yüksek basınç ve tutkal ile birleştirilir. Sonrasında kalınlık makinesinde istenilen ölçülerde ahşap seren elde edilir. Fingerjointli ahşap serenler kısa seren parçaların birleşiminden olduğu için kanatta eğilme yamulma gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Piyasada kullanılan serenler bir boy olarak kullanılmakta ve zaman içerisinde kapıda eğilme yamulma meydana gelmektedir.

Üretilen serenler hem iç piyasaya satılmakta hem de Hatay ve Cezayir üretim tesislerimizin seren ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu ürün önceleri yurt dışından ithal edilirken, şimdi OGM’den ham ürün alınarak kendi entegre tesislerimizde üretilmesi ile yıllık 2 milyon $ ithalatın önüne geçilerek milli hazineye katkıda bulunulmaktadır.

Seren üretimi yapılırken çıkan talaş atıklarından ise pelet üretimi gerçekleştirilmektedir. Aylık üretimi 65.000 kg kadar pelet ise katı yakıt olarak kullanılmak üzere iç piyasaya satılmaktadır. Aynı zamanda işletmemizin ihtiyacı olan paletler de bu bölümden çıkan firelerle yapılmaktadır.

TR EN FR AR